Türkiye tarihinin en uzun soluklu film festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali, 66 filmin gösterimiyle 26 Ekim Cumartesi başlayacak. Uzun, kısa ve belgesel filmler, toplam 1 milyon 437 bin TL değerindeki ödülün peşinde olacak.
‘Öze dönüş’ temasıyla bu yıl 56’ncı kez düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 26 Ekim- 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki etkinlikte, Antalya, bir hafta boyunca sinema ile yatıp kalkacak.
Festivalin merkezi Cam Piramit ve Antalya Kültür Merkezi (AKM), festivale yönelik süslendi. Altın Portakal’ın simgesi altın renkli 50 Venüs heykeli de kentin farklı noktalarında festivale davette bulunuyor.
AFİŞİ SÜSLEYEN TÜRKAN ŞORAY ANTALYA’DA
1964 yılında ilk defa düzenlenen festivalde, en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Türkan Şoray, bu yılki festival afişini süslüyor. Şoray’ın, festivalin en eğlenceli etkinliği kortejde yer alması da bekleniyor.
26 Ekim Cumartesi saat 15.00’te Cam Piramit önünde başlayacak kortej, eski Büyükşehir Belediye Binası önünde son bulacak. İlk gün film gösteriminin yer almadığı festivalde açılış töreni, Meltem Mahallesi’ndeki 10 bin kişilik spor salonunda yapılacak. Açılışta bu yıl onur ödülleri Ahmet Mekin ve Selma Güneri’ye, Yıldırım Önal Anı ödülü ise Can Kolukısa’ya verilecek.
8 YARIŞMA FİLMİ İLK KEZ SEYİRCİYLE BULUŞACAK
Gezici Festival’in kurucularından Ahmet Boyacıoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği festivalde 10 ulusal, 10 uluslararası, 10 belgesel, 15 kısa film yarışma dallarında boy gösterecek. Dünya sinemasında yer edinmiş filmler de yarışma dışında izleyici ile buluşacak. Ulusal kategorideki 8 film, ilk kez seyirciyle buluşacak. Ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz’un jüri başkanlığı yapacağı festivalde Emre Erkmen, Latife Tekin, Mert Fırat ve Şebnem Bozoklu ‘en iyi’leri seçecek toplulukta yer alıyor.