İstanbul, 1991 yılında bağımsızlıklarını kazanan Türk dünyası ülkelerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümü kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları” etkinlikleri, 7-14 Kasım 2021 tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirilecek.

Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan‘ın gelenek ve kültürlerinin tanıtıldığı etkinlikler çerçevesinde konserler, dans gösterileri, edebiyat söyleşileri, sergiler ve atölye çalışmaları yapılacak. Her bir ülkenin kendi kültür ve sanat tanıtımın yanı sıra Türk Dünyası ülkelerinin ortak kültürleri de kutlamaların bir parçası olacak.

Ülkelerin kültür ve sanat tanıtımları ile birlikte tarihleri, yemek kültürleri yaşam ve gelenekleri de İstanbullularla paylaşılacak. 10 Kasım’da ise Atatürk’ü anma programı çerçevesinde söyleşiler ve konserler düzenlenecek. 7 Kasım’da açılışı yapılacak “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları” çerçevesinde, 9 Kasım’da Azerbaycan, 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma ve Türkiye Cumhuriyeti Günü, 11 Kasım’da Özbekistan, 12 Kasım ‘da Kırgızistan, 13 Kasım ‘da Kazakistan ve 14 Kasım ‘da Türkmenistan’ın tüm gün süren kültür ve sanat kutlamaları gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan‘ın gelenek ve kültürlerinin tanıtıldığı konserler, dans gösterileri, edebiyat söyleşileri, sergiler ve atölye çalışmaları, aşık oyunu, toguz korgool gibi önemli kadim spor ve strateji oyunlarda hem tanıtılacak hem uygulama yapılacak. Her bir ülkenin kendi kültür ve sanat tanıtımının yanı sıra Türk Dünyası ülkelerinin ortak kültürleri de kutlamaların bir parçası olacak.

Ayrıca, “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları” etkinlikleri, 9-14 Kasım 2021 tarihlerinde Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde Anadolu El Sanatları Yaşatma ve Geliştirme Derneği’nin destekleriyle, küratörlüğünü Aygül Haşimzade’nin üstlendiği “Türk Dünyası El Sanatları” sergisi gerçekleştirilecek.

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Ülkelerin kültür ve sanat tanıtımları ile birlikte tarihleri, yemek kültürleri yaşam ve gelenekleri de İstanbullularla paylaşılacak. 10 Kasım’da ise Atatürk’ü Anma Programı çerçevesinde söyleşiler ve konserler düzenlenecek.

8 Kasım’da açılışı yapılacak “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları” çerçevesinde, 9 Kasım’da Azerbaycan, 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma ve Türkiye Cumhuriyeti Günü, 11 Kasım’da Özbekistan, 12 Kasım ‘da Kırgızistan, 13 Kasım ‘da Kazakistan ve 14 Kasım ‘da Türkmenistan’ın tüm gün süren kültür ve sanat kutlamaları gerçekleştirilecek