Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı topraklarını işgalden kurtarma operasyonu 44 gün sürdü. Azerbaycan’ın operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarıldı. 10 Kasım tarihinin Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması sebebiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Zafer Günü olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, 8 Kasım olarak değiştirme kararı almıştı.

ZAFERE GİDEN YOL
Azerbaycan ordusu teyakkuza geçti. TRT’nin aktardığına göre, Azerbaycan ordusu 27 Eylül sabahı cephe hattı boyunca harekat başlattı. Harekatın hemen başında 3 bin 500 metre yükseklikteki stratejik Murov Dağı zirvesi Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçti.

KARABAĞ ÇEVRESİNDEKİ BÖLGELER BİRER BİRER İŞGALDEN KURTARILDI
İşgalciler, bu süreçte sık sık sivilleri hedef aldı. Gence ve Berde’ye yapılan saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti. Azerbaycan ordusu ise Karabağ çevresindeki bölgeleri birer birer işgalden kurtardı.

TÜRK SİHA’LARININ BÜYÜK BAŞARISI
Azerbaycan’ın Türkiye’den satın aldığı SİHA’lar sahada dengeleri değiştirdi. 8 Kasım’da Şuşa’nın işgalden kurtarılması bir dönüm noktası oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında devam eden İkinci Karabağ Savaşı’nda verilen şehit sayısını açıkladı. Açıklamada, savaş süresince 2 bin 783 Azerbaycan askeri şehit olduğu ve bin 245 askerin de yaralandığı belirtildi.